
Устройствата, свързани към USB, също изпитват различни видове повреди. Някои от тях обаче са продиктувани от настройката на производителя, което се изразява в лаконично съобщение за невъзможност за запис на диска поради защита. В този урок ви показваме как да коригирате тази грешка.
Всяко флаш устройство е направено от определен тип чип. Като знаем версията му, можем да изтеглим програма, която отключва или поправя флаш паметта. Следователно, първо трябва да знаем данните за нашия преносим диск. За да направим това, изтегляме програма, наречена Chip Genius, която е в нашата база данни с файлове. Преди да стартирате приложението, свържете дефектното USB флаш устройство към компютъра. Включваме програмата - тя ще открие свързани устройства. От списъка намираме нашия сменяем диск (предшества се от буква на устройство).

Прочетете стойностите Доставчик на контролера и Номер на част на контролераот колоната. Това са данни, които ще ни помогнат да определим вида на чипа и производителя.

Ако програмата не може да даде горните стойности, обърнете внимание на полетата VID и PID. Благодарение на тях можем да определим и типа чип.

След това отиваме на специална страница, където можете лесно да определите вида на чипа и да разберете името на възможна програма, с която ще направим промени. Уебсайтът е на руски, но можете да навигирате в него интуитивно, без да знаете езика. Отиваме на този адрес. След това в полето номер 1 въведете стойностите Доставчик на контролера и Номер на част на контролера. Ако обаче не ги знаем, използваме VID и PID стойностите, като ги въвеждаме в поле номер 2.

След въвеждане и потвърждение ще се появи списък с възможности. От дясната страна можете да видите имената на програмите, които се използват за модифициране на флашката на нашия чип. В нашия случай това е Umptool_V1.9.5

Трябва да се помни обаче, че в случай на други устройства тази програма ще бъде различна, затова не даваме точната процедура, а само представяме демонстративен ремонт с помощта на примера на Umptool.
След като прочетете името, потърсете дадена програма в Интернет, изтеглете и инсталирайте. След като активираме очите си, се появява менюто. Оставяме настройките по подразбиране и натискаме бутона "Старт", за да започнем да флашваме диска (другите програми трябва да изглеждат подобно).

Тази операция може да отнеме няколко минути. След това време нашата флашка трябва да се отключи. Все пак трябва да се има предвид, че проблемите с преносимите устройства не винаги са резултат от софтуерна неизправност. Често те са и технически повреди, които не можем да поправим сами.