
Ние обясняваме проблемите, свързани с водоустойчивостта на мобилните устройства.
Смартфоните и таблетите все повече се рекламират като напълно устойчиви на вода и прах. Дали това наистина е така зависи обаче от стандарта, използван от производителя. Не всяка стойност ще направи нашето устройство устойчиво на пълно потапяне.
По-долу обясняваме всички IP стойности с пример за употреба. В началото си струва да отбележим, че ако няма такава необходимост, се опитваме да избегнем водата с широка дъга. При никакви обстоятелства не използваме устройства под вода, например да снимаме с тях. Продуцентите не предвиждат подобен сценарий
Как да четем IP стандарта?
Всяко устройство е маркирано със специален код, който винаги приема една и съща схема. Това са двете букви "IP", последвани от две последователни цифри (например IP67). Последните ни интересуват най-много, защото те определят точния имунитет.
Първото число показва устойчивост на твърди предмети като пясък или прах. Второто обяснява степента на устойчивост на течности.
В случай на устойчивост на твърди предмети има 6 нива на защита:
- 0- без защита
- 1- защита срещу чужди предмети с диаметър 50 mm и повече; защита срещу достъп до опасни части с опакото на ръката
- 2- защита срещу чужди предмети с диаметър 12,5 mm и повече; защита срещу достъп до опасни части с пръст
- 3- защита срещу чужди предмети с диаметър 2,5 mm и по-голям; защита срещу достъп до опасни части с инструмента
- 4- защита срещу чужди предмети с диаметър 1 mm и по-голям; защита срещу достъп до опасни части с тел
- 5- защита от прах
- 6- напълно прахоустойчив
Така че, както виждате, само в случай на номера 5 и 6 можем да говорим за корпус, който може да предпази устройството от навлизане на пясък или прах в него.
Има 8 степени на защита в категорията устойчивост на течности:
- 0- без защита
- 1- защита срещу капки вода
- 2- защита срещу капки вода до 15 градуса
- 3- защита срещу водни пръски при максимален ъгъл от 60 градуса
- 4- защита срещу пръски вода от всякакъв ъгъл
- 5- защита срещу поток вода (12,5 l / min), излят върху корпуса под произволен ъгъл
- 6- защита срещу силни водни струи (100 l / min)
- 7- защита срещу краткотрайно потапяне във вода (до 30 минути на максимална дълбочина 1 m)
- 8- защита срещу продължително потапяне във вода (в този случай производителят посочва точните условия на потапяне, но те са по-големи от 7)
И така, както виждаме, действителната устойчивост на устройството срещу потапяне започва едва от числото 7. Заслужава да се отбележи обаче, че тестовете се извършват в лабораторни условия. По време на тях апаратът не се използва. Следователно, когато използвате смартфона под вода, той може да се повреди.

Правенето на снимки под вода не се препоръчва
Следователно, ако нашият смартфон има маркировка IP68, това означава, че той е устойчив на прахови частици и има устойчивост на потапяне. Какво точно трябва да се провери в ръководството за експлоатация, тъй като в случая с този номер производителят определя условията на потапяне.
При ежедневна употреба стандартът IP67 трябва да ни е достатъчен. Благодарение на това нашето устройство ще бъде устойчиво на случайно наводняване с вода и при необходимост може да се измие под чешмата. Плуването в басейна с телефона до ухото обаче може да завърши с провал. Препоръчваме ви да оставите смартфона си на сухо място, когато отивате на вода.