
Триумфът на разума.
Цели 62% от респондентите в последното проучване казаха, че биха избрали AMD процесор за следващите си покупки. Класацията на продажбите на Amazon също е ясна: системите на този производител вече са много по-популярни от конкурентните процесори на Intel. AMD прави много, за да възвърне своя пазарен дял и е трудно да не забележите успеха на семейството процесори AMD Ryzen 3000 днес.
Висока производителност, ниски цени, какво повече можете да искате? По този повод решихме да пуснем AMD Ryzen 3800X в действие и да проверим възможностите не само на една дънна платка на атрактивна цена за взискателни играчи - MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi, но и графична карта MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC , която е отлична и няколкостотин злоти по-евтина алтернатива на RTX 2070 SUPER карти от Nvidia.
Тестова платформа за графична карта
- Драйвери:GeForce Game Ready Driver 441.41
- Процесор:Intel Core i5 9600K
- Охладител на процесора:NZXT Kraken X52
- Графика:MSI Radeon RX 5700 XT OC Evoke
- Дънна платка:MSI MPG Z390 Gaming Pro Carbon Ac
- Захранване:Seasonic FOCUS Plus Gold 650
- Системен диск:Samsung SSD 850 EVO 500 GB
- Корпус:Sharkoon Night Shark RGB
Тестова платформа за дънна платка
- Драйвери:Adrenalin 2019 Edition 19.9.2
- Процесор:AMD Ryzen 7 3800X
- Охладител на процесора:NZXT Kraken X52
- Графика:MSI Radeon RX 5700 XT OC Evoke
- Дънна платка:MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi
- Захранване:Seasonic FOCUS Plus Gold 650
- Системен диск:Samsung SSD 850 EVO 500 GB
- Корпус:Sharkoon Night Shark RGB
MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC е RX 5700 XT на страхотна цена
Дънните платки във формат mATX стават все по-популярни сред геймърите. Тази мода се следва от производителите на шкафове, които предлагат все по-атрактивни дизайни. Високопроизводителните графични карти обикновено са много дълги, но не и фабрично овърклокната MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC.
Този чип е с дължина само 25,4 cm и е идеален не само за компютри в micro ATX формат, но и за по-малки mini ITX. Освен това, това е един от най-евтините RX 5700 XT чипове на пазара. Как работи на практика? Проверихме го.

MSI Radeon RX 5700 XT OC Evoke - спецификация
- GPU:Navi, 7 nm
- Честота на ядрото:1690 MHz
- Тактова честота на ядрото на играта:1835 MHz
- Увеличете честотата на ядрото:1945 MHz
- CU / SP / ROP:40/2560/64
- Спомени:14 000 MHz
- Памет:8 GB GDDR6
- Шина на паметта:256 бита
- TDP:225 W
- Конектори:3x DisplayPort 1.4, 1x HDMI 2.0b
- Гаранция:36 месеца
MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC е изненадващо предложение в много отношения. MSI не ни свикнаха да предлагат своите ценови карти в по-ниския ценови клас за даден модел. Междувременно струва прибл.1869 злоти MSI Radeon е една от най-евтините Radeon RX 5700 XT на пазара, освен това … фабрично овърклокната
На такава атрактивна цена MSI предлага карта, която се различава по производителност с около 5-7% от чиповете RTX 2070 SUPER, по-скъпи с няколкостотин злоти. Един вид отстъпка, разбира се, е липсата на поддръжка за модерното проследяване на лъчи в няколко игри.

Графичната карта MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC е с компактен дизайн, който веднага хваща окото благодарение на своя корпус. Златната метална охлаждаща структура изглежда естетична и минималистична, въпреки че някои може да не харесат липсата на подсветка в този минимализъм. Има и задна плоча, която допълва наистина необикновения дизайн на този малък GPU.

MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC използва TORX 3.0 вентилатори, които не се включват под 60 градуса по Целзий. В резултат на това, при по-малко взискателни игри и при ниско натоварване, графичната карта се охлажда напълно пасивно и безшумно. Дори когато графичният процесор изпълнява взискателни задачи, перките и сачмените лагери не вибрират или работят прекалено силно. Охладителната система е проектирана да охлажда не само ядрото на картата, но и VRM и секцията с памет. В интернет можете да намерите информация за твърде малки термодвойки, но в случая на тестваното устройство този проблем със сигурност не възниква.

Картите от AMD винаги са били известни със сравнително високо потребление на енергия. MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC има коефициент на консумация на енергия (TDP) от 225 вата. Структурата се захранва от 6- и 8-пинови щепсели. Струва си да се отбележи, че картата поддържа новия стандарт PCIe Gen 4.0, който също се предлага от тестваната от нас платка.

MSI картата рядко достига температури близки до 70 градуса по Целзий по време на игри. Това е колосална разлика в сравнение с референтната карта, при която ядрото лесно можеше да достигне температура от около 85 градуса по Целзий.
Картата на MSI е фабрично овърклокната (1835 MHz Game, 1945 MHz Boost), но това не означава, че не можете да я овърклокнете с "няколко" допълнителни мегахерца в MSI AfterBurner. По време на теста картата успя да поддържа постоянна тактова честота от 1995 MHz. Това е увеличение с цели 160 MHz в сравнение с режима Game, предложен от MSI и с цели 220 (!) в сравнение с референтната структура. Успях да увелича паметта с 30 MHz, което е незабележимо при практически приложения. Как параметрите на производителността на картата повлияха на производителността в игрите?





Тестовете ясно доказват, че картата ви позволява да се наслаждавате на забавлението при най-високите графични настройки в 2K резолюция, разбира се след изключване на технологиите, предлагани от NVIDIA. Е, MSI Radeon RX 5700 XT Evoke, след намаляване на броя на графичните детайли, ще ви позволи да играете в 4K резолюция, въпреки че предполагам, че процентът на играчите, оборудвани с този тип монитори, все още е малък.
Много обмислено оформление
MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC е фабрично овърклокната, перфектно охладена карта, която дължи ниските си работни температури на доста шумни вентилатори при високо натоварване. В слушалки ли играеш? Няма да има голямо значение. От друга страна, режимът на пасивно охлаждане прави структурата безшумна в режим на празен ход или леки "усилия".
От визуална страна, MSI Radeon RX 5700 XT Evoke OC Evoke изглежда много хубаво, но изключително минималистично - тук няма RGB подсветка. Масивната задна плоча и корпусът на радиатора в елегантен златен цвят са плюс.

Картата MSI Radeon RX 5700 XT OC Evoke в момента е много привлекателна в сравнение с конкуренцията от конюшнята на Nvidia. В зависимост от тестваното заглавие и разделителна способност, обикновено поддържа темпото с няколкостотин злоти по-скъпи предложения като системите RTX 2070 SUPER и RTX 2080. Въпреки че офертата от AMD не поддържа хардуерно проследяване на лъчи, това няма значение за всички.

MSI ни свикна с факта, че предлага наистина обмислени, добре направени дизайни, чието качество често е придружено от доста висока цена. MSI Radeon RX 5700 XT OC Evoke е на много рационална цена, дори много атрактивна и би било грехота да не ви я препоръчам.
MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi - Солидна дънна платка
Дънните платки, използващи стандарта PCIe 4.0, бяха пуснати в продажба преди известно време и тяхната покупка обикновено е свързана с големи разходи. Докато MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi, продаден за 839 PLN, може да се третира като скъпа PCIe 3.0 платка, поради наличието на по-нов стандарт, тя се превръща в „бюджетна“платка. Това обаче не означава, че можете да видите някои спестявания тук.

Дизайнът привлича вниманието към множеството USB 3.2 портове тип A на задния панел, включително порта USB 3.2 тип C. Виждаме също два конектора за антена, Ethernet порт и набор от конектори за звуковата карта. Освен това има и бутон Flash BIOS, който улеснява процедурата за евентуално флашване на BIOS.

Два PCIe 4.0 порта се открояват на самата платка. Докато единият порт може да работи като x16, след поставяне на втората графична карта и двата конектора работят с параметри x8.

Включени с дънната платка на MSI са две антени, които са завинтени към 802.11ac Wi-Fi безжичната карта. Както при моята дънна платка MSI, съчетана с процесор на марката Intel, бях положително изненадан както от обхвата, така и от трансферите. Параметрите на мрежовата връзка не се различават значително от тези, предлагани от скъпата, специална мрежова карта с четири антени, разположени в горната част на корпуса.

Имаше много място за модерни M.2 устройства. При въпросната платка има цели два слота, включително един под елемента, изпълняващ функцията на доста тънък радиатор за този тип дискове. Разбира се, това само леко ще охлади един от носителите, подобрявайки работните му параметри.

Невъзможно е да се пренебрегне присъствието на Frozr Heatsink чипсет радиатор, от който топлината се разсейва ефективно от почти безшумния вентилатор с двуредов сачмен лагер. Секцията за захранване на процесора ще се задоволи с два щепсела - 8-пинов и 4-пинов. Платката е съвместима със системи, използващи стойката AM4 - главно Ryzeny 2000 и Ryzeny 3000. Тестваната дънна платка не поддържа Ryzen от първо поколение.


Приятна изненада е наличието на солиден аудио чипсет, интегриран в дънната платка. Re altek ALC1220 Codec предлага поддръжка за 7.1 съраунд звук и също така гарантира наличието на S / PDIF конектор, който често се използва от любителите на добър звук.

Дънната платка изглежда много естетична и също така е значително повлияна от системата за RGB осветление, която работи със софтуера Mystic Light, който ви позволява да регулирате цвета й.

Когато става въпрос за технически подробности, много хора ще бъдат доволни от поддръжката на до 128 GB DDR4 памет с тактова честота до 4400 MHz. В BIOS на дънната платка ще намерите поддръжка за XMP профили. Самият дисков софтуер, както подобава на MSI, е графично привлекателен и невероятно лесен за използване.
MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi е добро предложение за хора, които биха искали да прекратят овърклока с автоматичните функции, предлагани от BIOS на дънната платка. В този режим процесорът работи на 4,2 GHz на всички ядра. Когато играете в OC, не забравяйте да осигурите на процесора подходящо охлаждане - за предпочитане … вода.

В самия BIOS не липсват ръчни OC функции, но не успях да разгърна напълно OC потенциала на процесора Ryzen 7 3800X, който беше включен в тестовата платформа. За всички ядра успях да изкарам разумна тактова честота от 4.3 GHz при напрежение 1.3 V. По-високо не съм пробвал, защото температурите станаха тревожно високи въпреки наличието на водно охлаждане.
Идеалната основа за изграждане на ефективна единица
MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi е солидно предложение за хора, които искат да създадат мощен компютър за игри на най-добра цена. Дънната платка на MSI предлага повечето функции, които обикновеният потребител може да очаква от една дънна платка. Разполагаме с наистина голям избор от конектори, перфектно подредени конектори за вентилатори и светодиоди, както и разумна система за охлаждане на отделните секции на платката. В допълнение, дизайнът на MSI предлага качествена интегрирана звукова карта и Wi-Fi карта с две антени, която е в състояние да се конкурира с качествени специални карти. Има четим и лесен за използване BIOS, има и поддръжка на DDR4-4400 MHz памет (след OC). Черешката на тортата е хубавата RGB подсветка.

Трудно е да се определят по-сериозните недостатъци на дънната платка MSI MPG X570 Gaming Edge Wi-Fi, като се има предвид наличието на PCIe 4 конектор.0 и получената цена. За мен беше изненада, че двата PCIe 1x слота са споделени с Wi-Fi модула. След включване на вградената мрежова карта, слотовете стават неизползваеми. Какво друго? Разбира се, бутонът за почистване на CMOS би бил полезен тук, за да улесни конфигурацията на OC профилите. Разбира се, малко повече OC потенциал винаги е добре дошъл, но MSI не създаде този албум с намерението да счупи някакви рекорди.