
Мащабът на проблема е плашещ.
Все още не е установена недвусмислена причина за изчезването на рибата в Одра. Сателитни данни, анализирани от учени в Германия, обаче показват, че в реката е имало масивен цъфтеж на водорасли. То се проведе между края на юли и началото на август тази година.
Концентрация на хлорофил в Одер с течение на времето
Обсъжданият анализ беше извършен от експерти от Brockmann Consult (компания, занимаваща се с анализиране на данни за околната среда и софтуер, намираща се в Хамбург), в сътрудничество с учени от Института по сладководна екология и вътрешния риболов им. Лайбниц в Берлин и Лайпцигския университет. Анализът обхваща данни от сателита Copernicus Sentinel-2 на Европейската космическа агенция. На негова основа е изчислена концентрацията на хлорофил в речните води, информираща за хода на цъфтежа на водораслите.
Сателитът Sentinel-2 е оборудван с оптичен сензор, който може да се използва за определяне на цвета на водата. От цвета на водата е възможно да се заключи кои вещества придават цвят на водата. Цветните пигменти, като хлорофила във водораслите, влияят на достигащата до тях слънчева светлина. Всичко това означава, че с помощта на сателитни данни е възможно да се открият високи нива на водорасли във водата

Резултатът от анализ на сателитни данни от учени от Германия.
Като част от предварителния анализ на данните учените изследваха концентрацията на хлорофил във водите на Одер в три интервала от време. Представените от тях графики показват концентрацията в края на юли (24-25 юли), началото на август (4-6 август) и в средата на август (16-18 август).
Жълтият цвят в графиките показва особено висока концентрация на хлорофил. Както можете да видите, в края на юли концентрацията му по цялата река остана на средно ниво, но в началото на август, близо до Вроцлав, се увеличи значително. По-късно цъфтежът на водораслите се разпространи и покри по-голямата част от района на Одер.
Кой знае, може би сателитните данни ще играят важна роля в опитите да се обясни как се е случило бедствието с морбили. През следващите седмици германски учени възнамеряват да продължат своя анализ, комбинирайки сателитни данни с резултатите от тестовете на водни проби и резултатите от водно-екологичния мониторинг.
Odra - zatrucie czy zbieg okoliczności?

Непосредствената причина за срива все още не е известна
Струва си да припомним, че миналата седмица министърът на климата и околната среда Анна Москова информира, че в Одра е открито присъствие на така наречените златни водорасли - вид инвазивни водорасли, открити в леко солени и сладки води, които са отровни и много опасни за рибите и всички организми, живеещи във водата.
В момента не е известно какво е причинило цъфтежа на златните водорасли в река Одра. В момента учените провеждат множество изследвания, за да определят това.